Internetas – pasaulinė kompiuterių tinklų sistema

 

Internetas – pasaulinė kompiuteriu tinklų sistema, apimanti milžinišką kiekį duomenų, programų, dokumentų bei kitokios informacijos ir įgalinanti naudoti asmeninį kompiuterį tos informacijos paieškai. Internetas teikia daugybę paslaugų iš kurių populiariausios: hipertekstinių dokumentų skaitymas – pasaulinis Voratinklis (WWW – World Wide Web), keitimasis laiškais – elektroninis paštas, informacijos siuntimas bylomis, konferencijos bei pokalbiai Internete.
Internetas tai ne atskiras didelis tinklas, tai tinklų tinklas. Tūkstančiai vienetinių tinklų jungiasi į didesnius tinklus, pastarieji siejasi į kitus ir t.t. Internetas neturi centralizuotos struktūros, jį sudaro tūkstančiai įvairių organizacijų tinklų bei pavienių kompiuterių, kurių kiekvienas veikia savarankiškai.
Norint prisijungti prie interneto reikia:
1) Interneto paslaugu tiekejo;
2) Vertiklio, jei jungsites telefonine linija, arba tinklo plokstes, jei naudojates skirtine linija;
3) Programinas irangos, kuri leistu isijungti iInterneta ir juo naudotis;
Kad galetume perziureti puslapius, reikalingos naršykles. Naršyklėmis naudotis labai paprasta: pakanka paleisti programa, atverti bet kuri tinklapi ir panaudoti ji kaip pradzios taska kelionei po pasaulini Voratinkli.
Internete puslapius galime perziurineti keliais budais: uzrasyti konkretu jo adresa arba apibudinti ieskoma dokumenta – vienu ar keliais zodziais, frazemis. Dar, vienas, paprasciausias, tinklapiu perziurejimo budas – tiesiog keliauti nuorodomis.
Istoriskai tinklapiu adresai vadinami universaliomis resursu zymemis (URL). URL identifikuoja Interneto kompiuteri, kuriame yra dokumentas, Taip pat nurodo kelia iki dokumento. Adresas surenkamas specialiai tam skirtoje eiluteje.
Paspaude narsykleje esanti mygtuka Search , Galime pradeti paieska pagal siulomas temas arba pagal paciu irasytus zodzius.Paieskai sukurta daugybe programu, vadinamu informacijos paieskos sistemomis.
Patikusius tinklapius galima pasizymeti skirtukais. Skirtukai ivairiose narsyklese gali buti vadinami skirtingai, Taciau you esme ta pati.
Voratinklis – tai didziulis menkai organizuotos informacijos lobynas, kuri galetume palyginti su biblioteka. Dabartines paieskos sistemos dar nepakankamai geros: vienos ju patiekia nedaug tinklapiu, kitos daugiau, bet ne pacia butiniausia informacija. Todel ieskant ko nors svarbaus tenka ismeginti kelias paieskos sistemas.
Interneto tinklo kompiuteriuose laikomi ne tik tinklapiai, bet ir ivairiu rusiu bylos. Ju siuntimui naudojamas specialus protokolas. FTP – tai bylu persiuntimo protokolas. Naudojantis siuo protokolu galima ivairia informacija, laikoma bylomis, perduoti is vieno kompiuterio i kita.
Internete galima bendrauti ir tiesiogiai rysiu kanalais. Tam yra speciali pokalbiu transliavimo Internete sistema – IRC.