Sporto studija- Fankas

Įvadas 

Sporto studija “Fankas”. gyvuoja jau beveik 10 metų. Ji buvo įkurta 1996m, dviejų daugkartinių Lietuvos Sportinės aerobikos čempionų – Ingridos ir Andžejaus Michmel. Sporto studija yra įsikūrusi Kaune Savanorių prospekto pradžioje (Savanorių pr. 66/ Žemaičių g. 31). Bendras studijos plotas 300kv. m. Čia yra treniruoklių salė, kardiotreniruokliai, aerobikos salė, garo sauna bei soliariumas, taip pat erdvūs dušai, persirengimo kabinos. Pagrindinis produktas, kurį kuria „Fanko“ studija yra treniruotės aerobikos bei treniruoklių salėse, kurios nuolat tobulinamos, senos keičiamos naujomis.
Įmonės juridinis statusas. Uždara akcinė bendrovė “Fankas” ir ko. Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre uždara akcinė bendrovė yra registruojama kaip privatus juridinis asmuo, jų tikslas tenkinti privačius interesus. 2005 05 01 Lietuvoje buvo įregistruota 52791 uždaroji akcinė bendrovė.

Industrijos analizė

Tarybiniais laikais viskas, kas susiję su sportu, buvo valstybės prestižo reikalas, todėl sporto industrija išgyveno geriausius laikus. Tai rodo ir įvairaus lygio pasaulinėse varžybose iškovoti medaliai. Galimybė užsiimti fizine kultūra kiekvienam buvo mūsų sporto sėkmės pagrindas. Galimybę nemokamai sportuoti daugybėje mokyklos būrelių, kultūros namuose, sporto kompleksuose turėjo kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo jo amžiaus. Gabūs vaikai ir paaugliai galėjo tęsti užsiėmimus sporto mokyklose ir siekti sportinių aukštumų. Jei talentas ir nepasireikšdavo, galima būdavo sportuoti savo malonumui ir geros fizinės formos palaikymui.
80-tųjų pradžioje fizinė kultūra šalyje nustojo vystytis ir pradėjo smukti. Kiekvienais metais mūsų stadionai ir sporto kompleksai moraliai seno, naujos įrangos niekas negamino, tiriamasis fizinės kultūros ir sporto darbas visai nebuvo atliekamas.
Ką siūlo sporto industrija dabar. Sporto verslas perėjo į privačias rankas ir gana sėkmingai vystosi. Dabar kiekvienas fitneso klubas siūlo visą kompleksą paslaugų. Standartinį šiuolaikinio fitneso klubo pasiūlymą sudaro: neribotas aerobikos užsiėmimų, treniruoklių salės, baseino (jei yra), saunos naudojimas. Narystę fitneso klube galima išsipirkti 3 – 6 mėnesiams ar 1 metų. Už papildomą mokestį jums bus suteiktos papildomos paslaugos, kurių asortimentas priklauso nuo klubo lygio. Tai gali būti asmeninės treniruotės, masažas, kosmetologo ar kirpėjo paslaugos, grožio salonas ir t.t.

Įmonės veiklos aprašymas

Įmonės rezultatyvumą galima apibūdinti kaip faktinio rezultato (tai gali būti arba produkcijos kiekis, arba jo kokybė arba prekių ir paslaugų pateikimas laiku ) santykį su planuotoju rezultatu išreikšu procentais.
Pelningumas – įmonės turto, kapitalo, finansavimo šaltinių panaudojimo efektyvumo rodiklis. Tai grynojo pelno ir pardavimo vertės santykis. Jis nustato kiek pelno gaunama kiekvienam piniginiam pardavimo vienetui, parodo ar pelninga parduoti prekes.
Kokybė – savybių visuma. Į kokybės sąvoką įeina techninės ir ekonominės charakteristikos, gamybos technologijos patikimumas ir ilgaamžiškumas, atitikimas paskirčiai bei ekologiškumas. Tačiau svarbiausia tai, ką mato vartotojas (vartotojo požiūris į teikiamą paslaugą).

Sporto studijos „Fankas“ valdymo struktūra

Įmonės valdymo struktūra – linijinė, kai nurodymus duoda tik vienas vadovas. Tokia valdymo struktūra yra dažniausia mažose įmonėse.

Personalo struktūra

Klube dirba :
Klubo vadovas
Administratorė
Buhalterė
2 treniruoklių salės instruktoriai
3 aerobikos instruktoriai
Jogos instruktorė
Valytoja
Darbuotojai darbui šioje įmonėje priimami sudarant su jais autorines darbo sutartis. Kiekvienoje darbo sutartyje ir darbuotojas ir darbdavys susitaria dėl būtinųjų sutarties sąlygų: darbo funkcijų – dėl tam tikros profesijos, specialybės, kvalifikacijos darbo arba tam tikrų pareigų, darbo apmokėjimo sąlygų. Dauguma personalo darbuotojų turi aukštąjį išsilavinimą bei jų atliekamą darbą atitinkančius sugebėjimus.
Darbuotojų atliekamos pareigos.
Kadangi sporto klubas nėra didelis, klubo arministravimo ir vadybos darbus iš dalies atlieka pats klubo vadovas ir administratorė.
Klubo vadovas atsako už:
1.Finansinę – ūkinę veiklą: biudžeto bei planų įgyvendinimą, maksimalų pelningumą;
2.Klubo veiklos bei paslaugų strategiją, planavimą, realizavimą, kontrolę bei analizę;
3.Klubo sėkmingo, efektyvaus ir profesionalaus funkcionavimo bei visapusiško, kokybiško klientų aptarnavimo užtikrinimą;
4.Planuoti klubo finansinę ir ūkinę veiklą. Ruošti metinius biudžetus ir veiklos planus, bei užtikrinti jų įgyvendinimą;
Administratorė atsako už:
1.Klubo personalą;
2.Įrangos teisingą eksploataciją;
3.Užtikrinti ir palaikyti aukščiausią klientų aptarnavimo lygį klube.
4.Užtikrinti sėkmingą darbą registratūroje, kur dirbama su grynais pinigais: parduodamos nario kortelės bei kitos prekės;
5.Reguliariai atlikti paslaugų pardavimo analizę;
6.Užtikrinti efektyvų atskirų pareigybių darbuotojų darbo organizavimą. Ruošti, saugoti ir kontroliuoti darbuotojų darbo grafikus.
Buhalterinė rūpinasi visa klubo finansų apskaita.
Treniruoklių salės instruktoriai dirba dviem režimais: budinčiu bei kaip personalinis treneris. Jų pareigos:
Budinčio trenerio:
1.Treniruoklių salės įrangos priežiūra;
2.Trumpos sportuojančių narių konsultacijos dėl teisingo pratimų atlikimo;
Personalinio trenerio:
1.Individualių treniruočių programų sudarymas;
2.Individualios konsultacijos sveikatos stiprinimo klausimai;
3.Individualios dietos sudarymas;
4.Sveikatos rodiklių testavimas ir sveikatos būklės įvertinimas;
5.Treniruočių proceso kontrolė;
6.Individuali priežiūra.
Kadangi klubas mažas, todėl treniruoklių salės budinčiam instruktoriui tenka ir dalis administravimo darbų – turi gerai žinoti ir teikti visą informaciją apie teikiamas paslaugas.
Aerobikos instruktorių pareigos:
1.Profesionaliai vesti aerobikos užsiėmimus;
2.Stebėti klientų fizinę būklę, reikalui esant nukreipti į gydytoją;
3.Prižiūrėti bei tvarkyti aerobikos salės įrangą.
Klube dirba 1 valytoja. Jos atliekamą darbą apima- visų grindų plotų (įskaitant sales, koridorius, laiptus, ) valymas ir dezinfekcija, dulkių, langų, veidrodžių, įrangos valymas.
Darbinio gyvenimo kokybė
Kad darbuotojas gerai atliktų savo darbą, visų pirma jis turi gerai jaustis darbo vietoje. Tam, kad sukurti gerą darbo atmosferą, reikia kontroliuoti darbo santykius tarp darbuotojų, “jautriai” reaguoti į iškilusias problemas, nes jei tik vien nukreipti dėmesį į klientų problemas ir poreikius, kolektyvui teks pačiam spręsti savo problemas. O kolektyvo nariai dažnai perduoda tokias negeroves savo klientams– vadinasi, per vieną darbo dieną daugelis klientų gali būti netinkamai aptarnauti. Tuo tikslu siūloma vykdyti darbuotojų apklausą vieną kartą per metus, kad sužinoti jų lūkesčius, pasitenkinimą darbu, motyvaciją, neišsakytus nusiskundimus ir problemas, paskelbti varžybas tarp darbuotojų. Kaip daugelis eksperimentų yra parodę, didelę reikšmę darbo produktyvumui ir efektyvumui turi tam tikros darbo sąlygos. Tai ir apšvietimas, ventiliacija, pietų pertraukos, darbui reikalingos priemonės ir pan., kurios užtikrina ne tik gerą ir savalaikį darbo atlikimą, bet ir darbuotojo psichologinį pasitenkinimą darbu, teigiamą požiūrį į valdymo sistemą, santykius su tiesioginiu viršininku. Norint išlaikyti prestižą ir tam tikrus standartus klube, reikia pastoviai ir laiku aprūpinti personalą reikiamomis darbui priemonėmis.
Atlikus darbuotojų apklausą klube „Fankas“, paaiškėjo, kad darbuotojai patenkinti savo darbu, užmokesčiu, bendravimu ir savo vadovu, yra organizuojami įvairūs vakarėliai personalui, jų šeimoms, švenčiami gimtadieniai, kas suartina ir sustiprina kolektyvą. Buvo ir keletas nusiskundimų. Tai – reikalingas kai kurios įrangos atnaujinimas, reikalingas patalpų remontas, nėra kondicionieriaus.
Jei klientų poreikių patenkinimo kokybė priklauso nuo jų aptarnavimo, o geras aptarnavimas – nuo jį atliekančių žmonių, tuomet daroma išvada, kad pagrindinis sėkmės garantas yra aukštos kvalifikacijos darbuotojų parengimas. Klubo „Fankas“ darbuotojai yra dalyvavę daugelyje seminarų bei konvencijų Lietuvoje bei užsienyje. Intensyviai domisi fitnesu bei treniruoklių salės gudrybėmis, nuolat dalyvauja įvairiuose seminaruose bei renginiuose, todėl yra pasitikintys savimi ir užtikrinti tuo ką daro. Taip jie užsitarnauja ir klubo lankytojų pasitikėjimą.
Marketingas: prekės politika, pardavimų priemonės, kainodara.
Norint pritraukti ir išlaikyti klientus, Fanko klube yra teikiamos gan įvairios, klientų poreikius atitinkančios paslaugos:
1.Įvairios aerobikos treniruotės: tai jėgos, ištvermės, treniruotės su šokio elementais, joga.
2.Treniruoklių salė su joje budinčiu treneriu.
3.Galimybė įsigyti mėnesinį abonentą bei vienkartinį apsilankymą.
4.Atliekamas sveikatos bei fizinio parengimo testas, nustatantis kaip greičiau pasiekti norimų rezultatų.
5.Sudaromos individualios treniruočių programos.
6.Yra garo pirtis, soliariumas.
7.Konsultacijos sveiko gyvenimo ir mitybos klausimais.
8.Nemokama stovėjimo aikštelė
9.Yra prekiaujama čekų-slovakų Mad Max produkcija. Tai aukščiausios kokybės įvairių modelių odinės pirštinės, kepurės, diržai bei kita fitnesui ir aerobikai skirta produkcija.
10. Prekiaujama profesionaliais, itin kokybiškais italų produktais plaukų priežiūrai – Alter Ego Italy.
Klubas „Fankas“ orientuojasi į jaunimą: moksleivius, studentus – taikoma lengvatinių kainų strategija, siekiant pritraukti kuo daugiau klientų, todėl jiems yra sukurtos specialios nuolaidos įsigijant mėnesinį abonentą, nuolaidos magistrantams. Įsigijant 2, 3 ar daugiau mėnesių abonentus taip pat taikomos nuolaidos. Mėnesinį abonentą galima įsigyti į treniruoklių sale, į aerobikos užsiėmimus arba kartu ir į terniruoklių salę ir į aerobikos užsiėmimus. Taip suteikiama žmogui laisvė pasirinkti ir už tai mokama skirtinga kaina. Įsigijus abonentą, treniruotes galima lankyti laisvu grafiku. Taip klientas gali laisviau planuoti laiką. Aerobikos treniruočių laikas taip pat yra patogus viena treniruotė ryte, kitos po pietų (nuo 16val.) .
Investiciniai projektai, naujovių diegimas.
Didelių investicinių projektų klubas neturi galimybių vykdyti. Tam reikėtų ieškoti naujų patalpų, plėsti visą klubo veiklą. Treniruoklių salės įranga yra pakankamai nauja, todėl pagrindinės klubo naujovės – paslaugų įvairovės didinimas ir kokybės gerinimas. Šiuo metu yra siūlomos kelios naujos aerobikos rūšys. Tai „Belly building“ – jėgos treniruotė, viršūtinės kūno dalies raumenų reljefui ir laikysenai formuoti. Didelis dėmesys skiriamas pratimų atlikimo technikai. „Back styling“ – tai unikali treniruotė, skirta sėdmenų, klubų, šlaunų raumenims stiprinti. „Funky fusion“ – gatvės šokių mėgėjams skirta pamoka. „Boxin’ works” – treniruotė su bokso elementais, įvairūs jogos užsiėmimai. Didelę įtaką geram sporto studijos įvaizdžiui daro jos internetinė svetainė, kurioje gali rasti daug informacijos apie studijos veiklą, ir kuri nuolat atnaujinama, yra lankytojų forumas, kuriame lankytojai gali išreikšti savo nuomonę apie šią studiją, užduoti jiems rūpimus klausimus, į kuriuos atsako pats studijos vadovas Andžej.

Vidiniai ir išoriniai ryšiai su sportu.

Sporto studijos „Fankas“ esmė yra sportas, jo propagavimas ir skleidimas. Studija aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje – rengia atvirų durų dienas, dalyvauja įvairiuose sporto renginiuose (Nike konvencija), rengia įvairias šventes savo nuolatiniams klientams bei personalui (kalėdiniai vakarėliai, klubo gimtadienis, valentino dienos šventė ir t.t.). Studijos vadovas Andžej Michmel rašo straipsnius įvairiems žurnalams (“Sporto klubas”, “Jėgos sportas”).

Išvados

Išanalizavus visą sporto studijos „Fankas“ veiklą, galime teigti, kad studija dirba gan sėkmingai, yra žinoma ir gerai vertinama, yra tvirtai įsitvirtinusi rinkoje, turi savo nuolatinius klientus, sugeba pritraukti naujų. Gera paslaugų kokybė, geras aptarnavimas. Didelę įtaką geram sporto studijos įvaizdžiui daro jos interneto svetainė, joje skelbiami atsiliepimai apie pačią studiją, jos veiklą, darbuotojus. Dauguma atsiliepimų tikrai neblogi. Iš savo patirties taip pat galime teigti, kad dauguma studijos „Fankas“ lankytojų yra patenkinti teikiamomis paslaugomis ir gautais rezultatais.
Studijai plėstis nėra daug galimybių, nebent atidaryti filialus kituose rajonuose ar miestuose.

Literatūra

Bagdonas, E., Bagdonienė, L. (2000). Administravimo principai.Kaunas, Technologija.
Sakalas, A., (1998) Personalo vadyba. Vilnius.
Prieiga per internetą: www.fankas.lt žiūrėta 2007 03 12
Prieiga per internetą: http://www.eli.lt/kuno_dailinimas/s222/ žiūrėta 2007 02 19